Tonsillit

Bademciklerin akut enfeksiyonu ve enflamasyonu (iltihabi) olan tonsillit yetişkinlerden çok çocukları etkilemektedir. Enfeksiyonu bakteriyel ya da bir virüs neden olabilir ve enfeksiyon çok bulaşıcıdır.
tonsillit
Bademcikler, solunum ve sindirim sistemlerine girişi koruyan lenfatik dokunun süngerimsi düğümleridir. Solunum yollarına sürekli olarak yeni enfeksiyonlar girmektedir ve bademciklerin bu enfeksiyonları alt solunum yollarından uzak tutmada önemli bir rol oynadığı sanılmaktadır. Bu yüzden kendileri enfekte olur ve şişer.
Başlıca belirtileri boğaz ağrısı, öksürük ve yutkunurken ağrı olmasıdır. İltihaplı bademcikler, ince, irin dolu lekelerle kalpı olabilir, boyundaki bezler şişebilir ve vücut ısısı artmış olabilir. Soğuk algınlığındaki gibi halsizlik ve bitkinlik normaldir. Bunu, özellikle çocuklarda, febril nöbetlerin eşlik ettiği vücut ısısında artış izleyebilir.
Yetişkinlerde tonsilliti büyük ölçüde grip ya da ağır soğuk algınlığı gibi tedavi edin. Yatakta istirahat edin, dört saatte bir iki aspirin alın ve başta su olmak üzere bol sıvı alın. Tonsillit iki üç günden daha uzun sürerse, enfeksiyonun bakteriyel olduğunu düşünürse antibiyotik reçeteleyebilecek olan doktorunuzla temasa geçin. Yetişkinler, enflamasyon (iltihaplanma) gerileyinceye kadar işe gitmekten kaçınmalıdır. Tonsillit bulaşıcıdır ve kolayca yayılır.

Çocuklar

Çocuklar, tonsillite yetişkinlerden daha kolaylıkla yakalanırlar çünkü çoğu, henüz enfeksiyona karşı direnç geliştirmemiştir. Yaşları ilerledikçe bağışıklık kazanırlar ve ataklar azalmaya başlar. 6 ya da 7 yaşına kadar çoğu çocuk, direnç geliştirmiş olur.
Antibiyotiklerin kullanımı yaygınlaşmadan önce, çocukların bademcikleri sıklıkla alınmaktaydı. Bugün bu en son çare olarak bırakılmaktadır ve ameliyat, sadece yedi yaşından sonra tekrarlayan tonsillitten yakınan çocuklarda uygulanmaktadır.
Tonsillit belirtileri gösteren bir çocuk okuldan uzak ve yatakta olmasa bile ılık bir odada tutulmalıdır. Ateşi düşürmek için parasetamol kullanın; 12 yaşında ya da daha küçük bir çocuğa asla aspirin vermeyin. Başta su olmak üzere, bol miktarda sıvı verilmelidir. İştah zayıftır ancak, yumuşak, serin gıdalar (çırpılarak pişirilen yumurta, meyve püresi, hatta az miktarda dondurma) imrendirici olabilir. Hastalık bir ya da iki gün içinde hiç düzelme belirtisi göstermiyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.