TSK Eczane Sistemi; Türk Silahlı Kuvvetleri personeli (Subay, Astsubay, Uzman Erbaş, Svl.Memur) ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin, yurt dışından eğitim için yurdumuza gelen yabancı uyruklu misafir askeri öğrencilerin ve misafir asker personelin, ayrılmış uzman erbaşlar ve ailelerinin, er/erbaşların, askeri öğrencilerin, muhtaç er/erbaş ailelerinin, özel statülü hak sahiplerinin reçete giriş işlemleri için tasarlanmış bir web hizmetidir.
TSK Eczane Uygulamasına ilişkin olarak Sağlık Provizyon ve Tahakkuk Sistemi (SPTS) yazılımını kullanabilmek için;

  1. Bilgisayarınızın internet’e bağlı olması
  2. İşletim sisteminizin Windows tabanlı olması
  3. Internet Explorer programı sürümünüzün 5.5 veya üstü olması gereklidir.

Yukarıdaki şartları yerine getirdikten sonra TSK-SPTS’yi kullanmak için ayrıca bir program yüklemenize gerek bulunmamaktadır.
tsk-eczane-giris
Sisteme giriş için yukarıdaki resme tıklayınız.

TSK Eczane Reçete Giriş

Reçete Giriş ekranında doldurmanız gereken çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar reçete türüne göre değişkenlik gösterebilir.
“Em San No” bölümüne hastanın emekli sandığı numarası otomatik olarak gelecektir.Eksik olanlar sisteme manuel olarak girilebilir.
“Ayakta/Yatan” bölümüne reçetede adı geçen hastanın Ayakta yada Yatan hasta olduğu belirtilmelidir.
“Dr. Diploma No” bölümüne reçeteyi yazan doktorun diploma numarası,
“Protokol No” bölümüne reçetenin protokol numarası kaydedilmelidir.
“Uzmanlık Dalı” bölümü için, tanımlı listeden uzmanlık alanının seçilmesi zorunludur. Bunun için iki yöntem bulunmaktadır.
Yöntem 1: Sistemde tanımlanmış uzmanlık dalı listesini görmek için uzmanlık dalı kutucuğunun hemen sağında bulunan üç nokta resmini bir kez tıklayınız. Karşınıza alfabetik sıraya göre uzmanlık dalı listesi açılacaktır. Listeden uzmanlık dalınızı tespit ederek üzerine bir kez tıklayınız. Tıkladığınız uzmanlık dalı ana ekrandaki uzmanlık dalı kutucuğuna düşecektir.
Yöntem 2: Girmek istediğiniz uzmanlık dalının tamamını yada birkaç harfini uzmanlık dalı kutucuğuna yazarak klavyenizin ENTER tuşuna basınız. Yazdığınız uzmanlık dalı sisteme tanımlanmış olan listede mevcut ise, uzmanlık dalı otomatik olarak uzmanlık dalı kutucuğuna düşecektir. Eğer yazdığınız uzmanlık dalının birden fazla çeşidi mevcut ise, bunların tamamı ayrı bir pencerede listelenerek karşınıza çıkacaktır. Listeden uzmanlık dalınızı tespit ederek üzerine bir kez tıklayınız. Tıkladığınız uzmanlık dalı ana ekrandaki uzmanlık dalı kutucuğuna düşecektir.
Sistemde tanımlı olmayan özel durumlarda (örnek : Hemodiyaliz sertifikalı doktor ) diğer uzmanlık dalını seçiniz.
“Yandal Uzmanlık Dalı” bölümüne, şayet varsa reçeteyi yazan doktorun yandal uzmanlık dalı kaydedilmelidir. Uzmanlık dalı pratisyen hekim seçilmiş ise yandal uzmanlık dalı seçilememekte ve provizyon istedikten sonra “pratisyen hekim için yandal uzmanlık dalı seçilemez” uyarısı gelecektir.
“Reçete Tarihi” bölümü otomatik olarak günün tarihi ile dolu olacaktır. Eğer gerekiyorsa, veriliş tarihini klavyenin tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz. Veriliş tarihi girerken “gün-ay-yıl” formatına uyunuz ve uygun ayraçları kullanınız. Gün, ay ve yıl arasında kullanabileceğiniz ayraç işaretleri “.” yada “-” olmalıdır.
“İlaç Veriliş Tarihi” bölümü otomatik olarak günün tarihi ile dolu olacaktır. Eğer gerekiyorsa, veriliş tarihini klavyenin tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz. TSK Eczane’de ilaç veriliş tarihi girerken “gün-ay-yıl” formatına uyunuz ve uygun ayraçları kullanınız. Gün, ay ve yıl arasında kullanabileceğiniz ayraç işaretleri “.” yada “-” olmalıdır.
“Hak Sahibi Grubu” hastanın hak sahipliği kategorisini göstermektedir. Bu bölüm otomatik olarak sistem tarafından atanmaktadır ve kullanıcı tarafından değiştirme imkanı bulunmamaktadır. Bu bölümdeki bilgide bir hata söz konusu ise zaman kaybetmeden SPTS Çağrı Merkezine (312) 412 00 00 numaralı telefondan bildirilmesi gerekmektedir.
“Tahakkuk Birimi” bölümünde kurumların sistemde tanımlı listeden seçilmesi zorunludur. Bu pencerede kurum listesinin gelmesi için daha önceden bu listesinin tanımlanmış olması gerekir. Kurum listesi firma tarafından menüden Kullanıcı Ayarları > Anlaşmalı Kurumlar bölümünden oluşturulabilir.
“Hastane” bölümüne reçetenin yazıldığı hastanenin kaydı yapılmalıdır. Reçete Asker Hastanesinden alınmış ise Üç nokta tıklanarak veya Asker hastanesinin baş harfleri yazılıp klavyeden ENTER tuşuna basılarak bu bölüm doldurulmalıdır. Eğer Asker Hastanesinde yazılmamış ise Üç nokta tıklanarak açılan iletişim kutusunun ortasında bulunan “Diğer” seçeneği seçilerek bu alan doldurulmalıdır.
“Tanı Ekle” düğmesine bir kez tıklanınca, karşınıza tanı ekranı açılacaktır.
“Majistral Ekle” düğmesine bir kez tıklanınca, reçetede yer alan majistral ilacın girişi yapılabilmektedir.
Hazırlanan majistralin detaylarını tekrar görmek ve gerekiyorsa düzeltme yapmak istendiğinde, majistral satırının üzerine bir kez tıklanarak satır seçilir. Seçilen satırın zemini yeşil renk alacak ve “MAJİSTRAL GÖSTER” düğmesi aktif olacaktır. Eğer majistral kaydı yapılmamış ise bu düğme pasif görünecek ve çalışmayacaktır.
“Barkod/Adı” düğmesi kullanılarak reçetede yer alan ilaç veya ilaçları sisteme girilmesi sağlanmaktadır. Buradan ilaç girişi yapılmasının iki farklı yöntemi mevcuttur.
Yöntem 1: İlacın barkodunu barkod okuyucunuzu kullanarak okutunuz. Sistem otomatik olarak okuttuğunuz barkoda ait ilacın adını ilaç kutucuğuna düşürecektir.
Yöntem 2: Barkod okuyucunuz mevcut değil ise ilaç adının tamamını yada bir kaç harfini yazarak klavyenizin ENTER tuşuna basınız. Sistem otomatik olarak ilacın tam adını ilaç kutucuğuna düşürecektir. Eğer yazdığınız ilacın birden fazla çeşidi mevcut ise bu çeşitler ayrı bir pencerede listelenerek karşınıza çıkacaktır. Listeden doğru ilacınızı tespit ederek üzerine bir kez tıklayınız. Tıkladığınız ilaç ana ekrandaki ilaç kutucuğuna düşecektir.
Sisteme kaydetmeye çalıştığınız ilacın piyasaya yeni barkodu sürülmüşse ve bu sistemde kayıtlı değil ise Yöntem 2 deki gibi ilacı TSK Eczane sistemine kaydederek reçete girişini yapabilirsiniz. Ardından sistemdeki gerekli düzeltmenin yapılabilmesi için TSK-SPTS Çağrı Merkezine (312) 412 00 00 numaralı telefondan başvurark yeni barkodun sisteme girilmesini sağlayabilirsiniz.
Reçetenizde birden fazla ilaç var ise, ilaç kutucuğunun üstünde yer alan Barkod / Adı ‘ nın yanında yer alan (+) artı işaretine basarak ilaç kutusu sayısını recetedeki ilaç sayısı kadar artırabilirsiniz.
“Adet” bölümüne reçetede yer alan ilaç kutu adedi girilmelidir.
“Doz” bölümüne reçetede yer alan doz miktarı girilmelidir. Burada sisteme girilen doz terapötik indekse uygun olmalıdır. Eğer günlük kullanılan maksimum doz aşılmış ise sistem bunu provizyon isteği sırasında uyarı olarak verecektir. Kullanımı doz yerine ünite olarak tanımlanan ilaçlar için sisteme ünite miktarı yazılmalıdır. Örnek olarak Gonal-F 450 ünite flakon, günde 450 ünite olarak uygulanacaksa sisteme 1 * 1 olarak değil 1 * 450 olarak girilmelidir.
Reçetede yer alan ilacın eşdeğerinin girişini yapmak için “Eşdeğer/Ortalama” başlığının altındaki, SEÇ düğmesi bir defa tıklanmalıdır. Girişi yapılan ilaçların eşdeğerleri ve fiyatları ayrı bir pencerede listelenecektir. Eşdeğer ilacı seçerek TAMAM düğmesini tıkladığınızda Eşdeğer kutucuğunda, eşdeğer olarak verilen ilaç görülecektir. Eğer, eşdeğer ilaç seçimi için TSK Eczane sistemine hatalı giriş yapılmışsa SEÇ düğmesinin yanında yer alan SİL düğmesine tıklayarak eşdeğer ilacı silebilirsiniz.
İlacın haftalık yada aylık kullanımı “H/A” kutucuğuna yazılmalıdır. Haftada bir kez kullanılacak bir tablet yada flakon için H/A kısmına 7, ayda bir kez kullanılacak bir tablet yada flakon için H/A kısmına 30 yazılmalıdır.
“Yeni Reçete Gir” düğmesi yeni hasta reçetesi girmek için seçilebilir. Bu düğmeye tıklandığında “Reçete Giriş” ekranına dönüş yapılacaktır.
Reçete ile ilgili gerekli tüm bilgiler doldurulduktan sonra reçeteye provizyon almak için “Provizyon İstek” düğmesine bir defa tıklanmalıdır. Provizyon sonucu ekranınızda belirecektir.
Provizyon işlemi ile ilgili bir hata var ise ekranda açıklamalı bir hata mesajı belirecektir. Hata mesajı dikkatle okunmalı ve TAMAM düğmesi bir kez tıklanarak mesajda yazan talimatlara göre hareket edilmelidir.

TSK Eczane Kullanıcı Adı ve Şifre Alma

Sisteme giriş yapabilmek için, TSK ile anlaşma yaptıktan sonra Kullanıcı Adı ve Geçici Şifre almanız gerekmektedir. Kullanıcı adı ve geçici şifresi almak için gerekli olan evraklarla, yapmanız gereken işlemleri (https://www.eczane.tsk.tr/Duyurular/duyuru11.htm) adresinden öğrenebilirsiniz.

TSK Eczane Şifre Değiştirme

Sisteme ilk girişte geçici şifrenizi daha rahat hatırlayabileceğiniz ve yalnızca sizin bildiğiniz bir şifre ile değiştiriniz. Şifrenizin üçüncü şahısların eline geçmemesine özen gösteriniz. Aksi halde ortaya çıkacak olan bütün problem ve yükümlülüklerden tamamen şifre sahibi kullanıcılar sorumlu olacaktır. Güvenlik nedeniyle şifrenizi en geç 30 günde bir değiştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem kullanıcı tarafından yapılmadığı takdirde sistem açıldığında otomatik olarak şifre değiştirme ekranı karşınıza gelecektir. Buradan şifrenizi değiştirebilirsiniz.
Yeni şifrenizin;

  1. En az sekiz karakter olması,
  2. Sayı ve Harf kombinasyonundan oluşması (1ab23C4d gibi),
  3. Türkçe karakter (ç,ğ,ö,ş,ü) içermemesi gerekmektedir.

Sistem küçük-büyük harf ayrımı yapmaktadır. Bundan dolayı şifrenizi seçerken ve kullanırken bu özelliğe dikkat etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir nedenle şifrenizi unutur yada kaybederseniz yeni şifre almak için, yapmanız gereken işlemleri Duyuru adresinden öğrenebilirsiniz.

Sistemin kullanımı, kılavuz ve yardım menüleri

Sistem kullanımı ile bilgi için, kullanım kılavuzlarını ya da her sayfada bulunan YARDIM düğmelerini kullanabilirsiniz. Yardım düğmelerini tıklayarak, açılan bilgi kutularından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

TSK Eczane İlk Ayarlar

Programdan reçete girmeye başlamadan önce, menüden Kullanıcı Ayarları  > Anlaşmalı Kurumlar bölümünden tahakkuk birimlerini kaydetmeniz gerekmektedir.

Güncellemeler

TSK Sağlık ve Tahakkuk Sistemi gelişmeye açık bir sistem olduğundan sık sık güncellenecektir. Bu güncellemeleri takip etmek için Duyurular bölümününü (https://www.eczane.tsk.tr/duyuru.html) günlük olarak takip etmeniz önerilmektedir.

Başvuru ve yardım talepleri

TSK-SPTS’nin genelini ilgilendiren kural hatası, BUT’a aykırı olduğu değerlendirilen durumlar gibi durumlarda yada sistemin daha etkin çalışmasına dair öneri ve görüşlerinizin iletilmesinde; menüden Kullanıcı Ayarları > Mesajlar bölümüne gelerek TSK-SPTS mesaj işlevini kullanıp sistem yöneticisine mesaj atabilirsiniz.
TSK-SPTS’yi kullanırken sisteme giriş, fatura kesme, iş listesi oluşturma, rapor yada reçete girme gibi konularda karşılaşılan problemlerle yada doz değişikliği, rapor tanı değişikliği gibi talepleriniz için mesai saatleri içerisinde (Hafta içi 09:00-12:15 ve 13:15-17:45 arası) TSK-SPTS Çağrı Merkezini 0312 412 00 00 no’lu telefondan arayabilirsiniz.

TSK Eczane