Tüp mide ameliyatı nedir ve ne işe yarar?

Tüp mide ameliyatı halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bir operasyondur. Yapılan operasyon ile mide adeta bir muz şeklinde bir tüpe çevrilir ve mide hacmi küçültülür. Mide hacmindeki küçülme kişinin daha az yemek yiyerek doymasını sağlar.

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır?

Mide küçültme operasyonu genellikle aşırı kilodan muzdarip kişilere yapılmaktadır. Söz konusu kişiler vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde morbid obez yani ileri derecede obez ölçülerde olabilmektedir. Obez olma durumu bu tarz ameliyatlarda her ne kadar şart olmasa da, fazla kilo problemi olanlarda kilo verme adına adeta bir can simidi vazifesi görebilmektedir. Ek olarak belirtmekte fayda var ki, estetik anlamda kilo verme gayesinde olanlarda bu ameliyat yapılmamakta olup gerekçe olarak mutlaka bir sağlık sorununun bulunması şart.

Tüp mide ameliyatı nasıl etkili oluyor?

Tüp mide ameliyatı 2 etmen üzerinden etkisini gösteriyor:

  1. Ameliyatlarda mide küçültüldüğü için midenin gıda alabilme kapasitesi kısıtlanıyor.
  2. Mide hacmineki küçülme sonrası iştah belirgin şekilde azalıyor.

Netice itibarıyla, tüp mide ameliyatı az yiyince doymayı ve öğünler arasında acıkmamayı sağlıyor. Tüp mide ameliyatı olanlar rahat ve mutlu biçimde, iradeleri çok zorlamadan diyet yapabiliyor.

Mide ameliyatının riskleri var mıdır?

Her ameliyatta belirli riskler olduğu gibi mide küçültme ameliyatları da belirli ölçülerde riskler taşımaktadır. Çok nadiren de olsa bu ameliyatlarda bazı hayati komplikasyonlar gelişebiliyor. Bu sebeple, ameliyat kararı mutlaka zaruri sebeplerden ötürü verilmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kanama ya da kaçak gibi yüzde 1 de olsa gözlenebilecek ancak oluştuğu takdirde hastanın yaşamını tehdit edebilecek komplikasyonlara neden olabiliyor. Ek olarak, ameliyat riskleri kişinin yaşı ve kilosu arttıkça da artmaktadır. Tüp mide ameliyatı öncesi hastalar, tüp mide ameliyatı yapan hastanelerde doktorlar tarafından bu riskler konusunda kapsamlı olarak bilgilendirilir. Bu tarz ameliyatlarda hastane tercihi yaparken mutlaka dikkatli ve özenli bir araştırma yapılmasında fayda olacaktır.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?

Tüp mide ameliyatları majör cerrahi yani büyük cerrahi ameliyatlarıdır. Dolaysıyla hem vücudu normal değerlerine getirmek hem de ameliyatın vücuda faydalı olmasını sağlamak adına tüp mide ameliyatından sonra yapılması gerekenler vardır. Öncelikle sağlıklı beslenme ve midenin zorlanmaması gelir. Buna ek olarak da spor ile hareketli bir hayata doğru adaptasyon sağlanmalıdır.

Mide küçültme ameliyatına yönelik uzman görüşleri, hasta deneyimleri ve ameliyat sonrası tavsiyeler için Acıbadem Hastanesi sitesinden de konuyla ilgili detay bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.