Türkiye'de ve Dünyada Son Depremler

Türkiye’de ve Dünyada son depremler için iki kaynak bulunmaktadır. Türkiye’deki son depremler için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi internet sayfası kullanılmakta, Dünyadaki son depremler için ise USGS (U.S. Geological Survey) internet sayfası üzerinden bilgi sağlanmaktadır.

Türkiye’de Son Depremler

son depremler
Türkiye’deki son depremler ve bu depremlere ilişkin veriler Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) tarafından kayıt altına alınmakta ve internet sitesi üzerinden ziyaretçilere sunulmaktadır. Son Depremler sayfasında Türkiye ve yakın çevresindeki son deprem kayıtlarına yer verilmektedir. Bu kayıtlar içerisinde depreme ilişkin tarih, saat, enlem, boylam, derinlik, büyüklük, yer ve çözüm niteliği bilgileri yer almaktadır. Listelenen deprem sayısı 2,000 adettir.

Türkiye’de Son Depremlerin Haritada Gösterimi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Son Depremler sayfasında dilerseniz depremleri haritada da gözlemleyebilirsiniz. Bunun için iki farklı format sunulmakta olup dilerseniz sayfanın yukarısında yer alan “Depremleri Haritada Göster” bağlantısına tıklayarak Türkiye haritası üzerinden dilerseniz de “Google Map te Göster” bağlantısına tıklayarak Google Haritalar üzerinden depremleri görsel olarak takip edebilirsiniz.

Son Depremler Mobil Uygulaması

Son Depremler kayıt ve bilgilendirme sistemi Android veya iOS işletim sistemli akıllı cep telefonu kullanıcıları için mobil ortama da taşınmış durumda. Servisin mobil ortamdaki versiyonlarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Dünyada Son Depremler

dunyada-son-depremler
Dünyadaki son deprem bilgileri Amerika Birleşik Devletleri hükumetine bağlı bir kurum olan U.S. Geological Survey (USGS) tarafından izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. USGS sayfası üzerinden görsel olarak Dünyadaki deprem noktaları, depremin meydana gelme zamanına göre gözlemlenebilmektedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.