Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (12-18 Aralık)

Yerli Malı Haftası (12-18 Aralık)
Eskiden sadece “Yerli Malları Haftası” olarak kutlanan bu hafta, daha sonra “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” başlığıyla kapsamı genişletilerek ele alınmaya başlandı.
Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonra yeni bir döneme giren Türk milleti, ayakta durmak ve kendini yeniden geleceğe hazırlamak zorunda idi. Osmanlılar döneminde 1740 yılından itibaren yabancılara tanınan haklar yüzünden halk zor durumda kalmış, fakirleşmiş ve kendi kendine yetemez hale gelmişti.
Cumhuriyet ilan edildikten sonra, ekonomik gelişmenin yeniden sağlanması için büyük bir hamle başlatıldı. Yabancı devletlere tanınan ayrıcalıklar ortadan kaldırıldı. Yeni devlet, kendi kendine yeterli bir ekonomi oluşturmak, kendi kendini yönetmek ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için var gücüyle çalışmaya başlamıştı.
1923 yılında düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nde ekonominin düzlüğe çıkarılması için önemli kararlar alındı. 12 Aralık 1929 tarihinde ise dönemin başbakanı ismet İnönü, TBMM’de yaptığı konuşmada “Yerli malları üretmek, milletçe tutumlu olmak ve birbirimize inanıp güvenmek zorundayız. Yabancı ülkelere sattığımızdan çok mal almayacağız.” diyerek yeni politikayı açıkladı.
İnönü’nün bu konuşmasından sonra yerli malı üretimi ve tüketimine büyük önem verildi. Atatürk de Bursa ipeklisinden yapılan bir gömlek giyerek halka öncülük etti. Milli İktisat Tasarruf Cemiyeti’nin kurulmasıyla da Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nın temeller atılmış oldu. 1946 yılından itibaren ilk, orta, lise ve dengi okullarda “Yerli Malı Haftası” kutlanmaya başlandı. 1983 yılında ise haftanın kutlanma biçimi ve içeriği zenginleştirildi.
Hafta boyunca öğrencileri tutumlu davranmaya yöneltmek, yerli malı kullanmayı özendirmek ve alıştırmak, önce bireysel çabalarla ve ardından da toplumsal menfaatler göz önünde bulundurularak tasarrufu sağlamak için etkinlikler düzenleniyor.
Okullarda her yıl bu hafta içinde öğretmen, öğrenci ve velilerin katılımıyla çeşitli yiyeceklerin ikram edildiği etkinlikler düzenleniyor.
Tasarruf yapmak; milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikaların kurulması, paranın dış ülkere gitmesinin önlenmesi, temel tüketim maddelerinin öz kaynaklardan karşılanması ve ekonomimizin geliştirilmesi açısından önemlidir.
Okullarımızda 12-19 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.