Uçuklar

Tipik olarak dudak kenarlarında oluşan, ağız ve burun çevresinde toplanan vezikül diye adlandırılan çok bulaşıcı bir sıvı dolu küçük kabarcıklar uçuk olarak bilinir. Genellikle soğuk algınlığı sırasında ortaya çıkmaktadır.
uçuklar
Uçağa neden olan enfeksiyon etkeni herpes simlex virüsüdür. 25 yaşına kadar insanların %90’ında fazlası virüsü taşır hale gelir. Bununla birlikte, kişi virüsü taşıdığının farkında olmayabilir çünkü, semptomlar ortaya çıkmamış olabilir. İnsanların çok azı tekrarlayan uçuklar geçirir ve yılda ikiden çok atak geçiren az bir kesim vardır. Uçukların sıklığı ve süresi genellikle yaşla birlikte azalmaktadır. Çoğu insan, bir uçuğun ortaya çıkışını vücudun bir uyarısı olarak algılar çünkü bu virüsler, tipik olarak kişi streste iken, kuvvetten düştüğünden ya da yorulduğunda ortaya çıkar.
Uçuğun belirtileri genellikle etkilenen bölgede kaşıntılı bir karıncalaşma hissi şeklinde başlar. Bu aşamada (kesinlikle daha sonra değil) antiviral ilaçlar atağı önleyebilir. Ciltte kızarıklık olur ve bir vezikül ya da kabuklanma ortaya çıkar. Çevre dokuda enflamasyon olabilir ve bundan sonra veziküllerde kaşıntı, karıncalaşma hissi ya da basitçe uyuşukluk olabilir. Birkaç gün içinde veziküller genişler ve patlar. Koruyarak nahoş bir kabuk oluşturur. Belirtiler genellikle yüzde kendini gösterir ancak, ağzın içinde de gelişebilir ve bu durumda uçuk, yüzeysel bir ülsere benzer. Dişetleri şişebilir, koyu kırmızı bir renk alabilir dil, tüylenebilir ve vücut ısısı azalabilir.
Bir vezikül çıplak bir alan bırakarak patladığında en bulaşıcı dönemine girer. Bu dönem, müköz membranlar aracılığıyla ten teması ile, örneğin ağız açık öpüşme esnasında virüsü en çok bulaştırma ihtimalinizin olduğu dönemdir.

Tedavi ve Koruma

Ağır atakları olanlara, doktor, virüsün çoğalma hızını azaltan antiviral bil ilaç reçeteleyebilir. Bögeye buz torbası uygulamak, kaşıntıyı azaltır. Her seferinde yeni ve temiz bir torba kullanın.
Bazı kişiler, rüzgar veya güneş ışığı ya da her ikisinin de bir atak gelişmesini kolaylaştırdığını hissetmektedir. Sebep buysa, bir eczane ya da süpermarkette bulabileceğiniz koruyucu güneş kremleri faydalı olabilir. Eğer uçuğun bir grip ya da soğuk algınlığını takiben ortaya çıktığını fark ettiyseniz, bağışıklık sisteminiz virüsler savaşmasına yardımcı olmak için iyice dinlenin.
Yüz havluları ve bezleri konusunda çok titiz olun. Bir atak esnasında kimsenin sizinkileri kullanmadığından emin olun ve siz de başka birininkileri kullanmayın.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.