Ürtiker

Bazen bir alerjiyle tetiklenen bir döküntü olan ürtiker, düzensiz, deriden kabarık, kırmızı papüllerle başlar ve sonunda, çevresi kırmızı-beyaz veya sarı renk alır. Tetikleyici etkene bağlı olarak, döküntü batıcı veya kaşıntılı olabilir.
ürtiker
Ürtiker vücudun herhangi bir yerinde olabileceği gibi, genellikle bacaklarda, kollarda ve gövdede ortaya çıkar. Döküntü, bazıları solup kaybolurken yenileri ortaya çıktığı halde, birkaç saat sürebilir.
Ürtiker genellikle süte, yumurtaya, kabuklu deniz ürünlerine, çiçeğe, kabuklu yemişlere veya mayaya; ya da aspirin, penisilin veya opiatlar gibi ilaçlara karşı alerjik bir reaksiyonun sonucudur. Diğer vakalar ısırgan otu gibi bazı bitkilere veya ısı değişiklikleri ile tetiklenebilir.
Herhangi bir alerji, bağışıklık sistemini, derinin alt tabakalarına histamin adlı kimyasal maddeyi salan, IgE olarak bilinen antikorun yapımı için uyarır. Histamin, cildin kılcal damarlarını genişletir; böylece, bu damarlar çevre dokuya sıvı sızdırarak çevre dokunun şişmesine ve sonunda da, döküntü olmasına neden olur.
Astımı, egzaması veya saman nezlesi bulunan kişiler, ürtikere meyillidir. Bu kimselerin çoğunda “atopik” bir eğilim, alerjiye karşı kalıtımsal yatkınlık vardır. Bazı kişilerin neye ya da nelere karşı alerjik olduğunu saptamak kolaydır çünkü, kabuklu deniz ürünleri gibi belli bir yiyeceği yedikten sonra kırmızı kabarıklıklarla ortaya çıkarlar. Herhangi bir zamanda ortaya çıkmasını önlemek için, sadece tetikleyici etkenden uzak durulmalıdır.
Koruyucular ve katkı maddeleri gibi daha yaygın kullanımı olan bir şeye karşı alerjikseniz, bunu ortaya çıkarmak çok daha zor olabilir.
Şüphelenilen alerjenden deriye çok az miktarda enjekte edilerek yapılan deri testleri tanıda yardımcı olabilir. Başka bir yöntemde, ne yiyip içtiğinizi ve semptomlarınızı kaydedeceğiniz bir günlük tutmaktır. Bu, belirli bir patern izleyebilir ve tetikleyicinizi ortaya koyabilir.

Ne zaman tedavi edilmeli?

Çoğu insanda, döküntüler ortaya çıktıktan sonra, birkaç saat içinde kaybolur. Kalamin ve aloe vera losyonları kaşıntıyı giderebilir ve reçetesiz alınabilen oral bir antihistaminik, atağın kısa sürmesini sağlayabilir. Bazı antihistaminikler, özellikle de, beraberinde alkol alınırsa, uyuklamaya neden olabileceğinden dikkatli olmalısınız.
Ne yazık ki hastaların az bir bölümünde de olsa, ürtiker, aylarca, hatta yıllarca tekrarlayan hecmelerle kronik bir hadise haline gelebilir. Bu durumda, doktorunuz düzenli olarak kullandığınız bir antihistaminik ilaç reçeteleyebilir ya da çok ağır durumlarda, bir kür steroid tedavisi gerekli olabilir.
Yeni bir doktora gittiğinizde ürtikere meyilli olduğunuzu belirtmeniz gerektiğini unutmayın. Böylece sizi opiatlar ve salisilatlar gibi ürtikeri tetikleyebilecek ilaçlar vermekten sakınacaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.