Uyku anında beynimizde neler oluyor?

Gözleri kapalı bir şekilde uyuyan insan rüyayı nasıl görür? Nasıl gerçekmiş gibi hisseder? O sırada beyinde neler olur? Bu tip sorular belki de insanlık tarihinin en çok merak edilen en gizemli konularıdır.
uyku aninda beynimizde neler oluyor
Uyku sırasında yaşananların hala çözülememiş pek çok sırrı olmakla birlikte bilim adamları uyku haliyle bazı soruları cevaplayabilmişlerdir. Bunun için “elektroensephalograf” adı verilen ve uyku halinde insanın başına bağlanarak beyin dalgaları kaydeden bir aletten faydalanılmıştır.

Beynimizin Uyurken Yaydığı Dalgalar

İnsan uyanık ve hareketsiz ise beyni saniyede 10 salınım yapan alfa dalgaları yayar. Eğer uyanık ve hareketli ise beyni bu sefer iki kat fazla salınıma sahip beta dalgaları yayar. Ancak uyku sırasında beynin teta ve delta dalgalarını yayar. Bu dalgaların salınımı alfa ve beta dalgalarına göre çok daha azdır. Uykunun derinleşmesi beyin dalgalarının daha da yavaşlamasına sebep olur.
Ancak REM uykusu adı verilen ve hızlı göz hareketleri anlamına gelen bölümde beyin dalgaları uyanık bir insanın ki kadar hızlıdır. Bu durum gece uyanan bir insanda 3-5 kez aynı safhalar halinde görülebilir. İnsanların uyurken göz kapaklarının altında gözlerinin süratli bir şekilde sağa sola gidip gelmesi o kişinin REM uykusunda olduğunu gösterir. REM safhası dışındaki uykularda rüya görülmez. Normal bir uykuda ise rüyanın görüldüğü bu bölüm 5 ile 30 dakika arası sürer.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.