Üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Sirke temel olarak alkolün asetik asite dönüşmüş halidir. Teorik olarak alkolik içeriği olan tüm sıvıların sirkeye dönüştürülmesi mümkündür. Üzüm sirkesi yapımı için öncelikle üzümden alkolik içeriğe dönüşümü sonra da alkolik içerikten sirkeye dönüşümü sağlamak gerekecektir. Sirkenin evde yapımı oldukça kolaydır ancak biraz zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Sirke için üzüm seçiminde istediğiniz şekilde tercih yapabilirsiniz. Ekşi, tatlı, sağlam, çürümüş farketmeyecektir.
ev yapımı üzüm sirkesi

Üzüm Sirkesi İçin Malzemeler

  • 1kg üzüm
  • 3 litre su
  • Bir miktar ekmek içi
  • 1 avuç kadar bulgur
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu

Üzüm Sirkesi Yapılışı

Adım 1. Üzümün Alkolik İçeriğe Dönüşmesi Süreci (Üzümlü Fermantasyon)

Cam veya plastik bir kaba üzümleri koyun ve bir ölçü üzüm için 3 katı kadar su ekleyin. Kap olarak metal kap kullanmayın. Tarifimiz için 1 kg üzüm için 3lt su yeterli olacaktır. Üzümleri koyduğunuz kabın ağzını tülbentle kapatmanız gerekecek, bu yüzden ağzı dar bir kap kullanmalısınız. Tülbent kullanmanın sebebi hem hava giriş-çıkışını sağlama hem de sinek ve böceklerin kabın içini girmesini engellemektir. Tülbent ile kapalı şekilde iki hafta kadar fermente işlemini beklemelisiniz. Bu süre zarfında ara ara üzüm ve suyu karıştırabilirsiniz.

Adım 2. Alkolik İçeriğin Sirkeye Dönüşmesi Süreci (Üzümsüz Fermentasyon)

İki hafta sonunda fermente olmuş üzümlü suyu süzün. Süzme işlemi sırasına üzümleri sıkarsanız üzümün içindeki sirke anasını sirke suyuna aktarmış olursunuz ve sağlık açısından faydalı bir işlem olacaktır. Bu aşamada fermentasyon gerçekleşmiş olduğundan damak zevkinize göre sirkeyi kullanabilirsiniz. Ancak, tam manasıyla sirke elde etmek için 2 hafta daha beklemenizde fayda olacaktır. Süzme işlemini yaptıktan sonra bu aşamada biraz ekmek içi, bulgur ve 1 tatlı kaşığı kadar kaya tuzu ekleyip iki hafta daha bekleyin. Bu aşamada üst kısımda “sirke anası” denen bir birikinti oluşacaktır. Bu birikintiyi daha sonra tekrar kullanabilirsiniz veya dökebilirsiniz. Süreç sonunda sirke anasının bulunduğu tortuyu süzerek sirkeyi kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.