Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

Uzun süre tok tutan yiyecekler içerdikleri besin ve yapı taşlarından ötürü yemek yeme ihtiyacını daha seyrek bir seviyeye getirir ve bünyede iştah kesici bir etki yaratır.

elma yiyen kadın

Kilo problemi yaşayan pek çok kişinin şikayet ettiği husus aşırı seviyede seyreden yemek yeme isteği ve yüksek iştahlı olma durumudur. Diyet programlarında yeme içme düzeni ve tüketilecek besinlere ilişkin pek çok ayrıntı bulunabilmektedir. Her ne kadar diyetlerin bir diyetisyen kontrolünde ve bireye özgü olarak geliştirilmesi gerekmekteyse de uzun süre tok tutan yiyecekler ile siz de kilo verme yönünde metabolizmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Uzun süre tok tutan yiyeceklerden bazıları

İştah kesici etkiye sahip uzun süre tok tutan yiyecekler içerisinden en bilinen 4 adedi şu şekilde sıralanabilir:

1. Yumurta

Tüm besinler içinde en kaliteli protein kaynağıdır. Tok tutucu özelliğinden ötürü tercih edilir. Kalori oranı da düşüktür.

2. Yoğurt

İçeriğindeki protein iştahı bastırmaya yardımcı olur. Yüksek kalsiyum içerir, kilo vermeyi sağlar.

3. Yulaf

Besleyici ve düşük kalorilidir. Sabah kahvaltıda veya ara öğünlerde meyvelerle birlikte tüketilirse uzun süre tokluk hissi sağlar.

4. Tarçın

Kan şekerini dengeleyerek iştahı keser. Meyvelerin üzerine biraz tarçın eklemek kan şekerini dengede tutar, tok kalmaya yardımcı olur.

5. Elma

Sadece 80 kalori olmasına karşın içerdiği lifler ve su sayesinde bir yemek yemiş kadar tok hissetmeniz sağlayabilir.

6. Fasulye ve Mercimek

İçerdikleri yüksek protein ve komplike karbonhidratlar sayesinde fasulye ve mercimek dah uzun süre tok kalmanızı sağlıyor.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.