Varis: Sebepleri, Tanıları ve Tedavi Yöntemleri

Varis denen şişmiş, büklüm büklüm olmuş, morumsu damarlar kanın kalbe doğru akışını sağlayan kapaklar iş görememesi durumunda meydana gelir. Hasar görmüş kapaklar kanın aşağı doğru akmasına izin verir; dolayısıyla aşağıda toplanıp göllenmesine neden olur.
varis
Bu durum özellikle de yüzeye yakın olum kaslara daha az desteklenen bölgelerde venleri entetip, bükerek hassas yapılarını bozar. Bacaklar varis gelişimine daha elverişlidir çünkü, burada kan yerçekimi kuvvetine karşı kalbe pompalandığından basıncın en fazla olduğu yer burasıdır. En yaygın belirtileri ağrı, bacaklarda yorgunluk, bileklerde şişliktir. Bazı kişilerde bacak derisi kahvemsi mavi bir renge bürünür: bunun sebebi, sağlıklı biriyle hızlı kan akımıyla uzaklaştırılan toksinlerin, kapak yetmezliği olanlarda uzaklaştırılamayıp bölgede birikmesi ve bacakların oksijen gereksiniminin çok zayıf olarak karşılanmakta olmasıdır. Ayrıca, en küçük çarpmalarda bile ülser gelişimi açısından daha yüksek risk bulunmaktadır çünkü, bu bacaklar genel olarak sağlıksızdır.
Bozuk kapaklar genellikle irsidir ancak, uzun süre ayakta kalanlarda da çıkar. Gebelik ve aşırı kilolu olmak diğer faktörlerdir. Düzenli yürüyüş ve sağlıklı kiloda olmak oluşmalarını önleyebilir. Sorunun en kolay tedavisi olan elastik destekleyici çoraplar giymek de varis gelişimini önlemenize yardımcı olabilir. Destekleyici çoraplar bilek bölgesinde en sıkıdır ve bacağın yukarı kısımlarına doğru çıktıkça gevşer. Derindeki venlerden kanın kalbe pompalanmasında kasların işlevi daha verimlidir. Varis çorapları kanın derindeki venlere yönlendirir ve yüzeyel venlerde gölgelenmesini engeller.

Cerrahi Tedavi

Varis çorapları, hafif semptomları büyük ölçüde iyileştirirken, venlerin kötü görünmeme ya da şiddetli ağrıya etki etmemektedir. Çoğu hasta cerrahi tedavi talep etmektedir. “stripping” olarak bilinen prosedür, bilek bölgesinde yapılan bir kesiden ven içine bir kablo yerleştirilmesini içerir. Kablo, kasıkta yapılan başka bir kesiden buna karşılık gelen damardan çekilip çıkartılıt.
Ameliyattan önce cerrah, sorunun ven sisteminin tam olarak hangi bölümünden kaynaklandığını araştırmak ve derin venlerin güvenli bir biçimde çalıştığından emin olmak amacıyla x-ışını (röntgen) veya ultrason tetkiklerinden faydalanır.
Genellikle lokal anestezi altında günlük bir işlem olarak uygulanan bu küçük operasyonun sonuçları çoğu zaman mükemmeldir ve tam bir iyileşme söz konusudur.
Üçüncü bir tedavi yöntemi, ven içinde nedbe dokusu oluşturarak veni devre dışı bırakan özel bir solüsyonun enjeksiyonudur. Bu hafif vakalar için uygun bir tedavi yöntemidir ancak, sorunun tekrarlanması riski bulunmaktadır.

2 Yorum

  1. recep 24/12/2014 Cevapla
  2. mehmet 25/12/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.