Video Teknolojisi ve Değişen Hayatımız

Videolar son yıllarda oldukça artan bir popülariteye sahip oldu. Bu gelişimi temel olarak internet bağlantı hızlarının artması ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasına bağlayabiliriz. Youtube gibi bir sosyal platformda milyonlarca kullanıcı her gün milyonlarca video izlemekte ve Facebook, Instagram vb. platformlarda video içeriklerin kolaylıkla paylaşabilir olması video arzı ve talebinin her geçen gün daha da artmasını sağlamaktadır.

Neden videolar bu kadar etkili?

İnsan dikkatini çeken belli başlı temel unsurlar vardır. Örneğin ses, görüntü, hareket eden cisimler, hikayeler, renkler veya şekiller dikkatimizi en etkili şekilde çeken ve bize eğlenceli gelen unsurlardır. Bununla birlikte, bilgi aktarımı için temel olarak üç farklı yöntem mevcuttur. Bunlar sırasıyla; yazı, resim-şekil-tablo ve video şeklindedir.

Yazı bilgi aktarımı için en direkt ve eski yöntem olsa da bahsi geçen dikkat çeken unsurlardan çok azını içerebilme kapasitesine sahiptir. Resim, şekil veya tablo ise görsel olarak yazıya göre daha ilgi çekici olsa da statik bir yapıya sahiptir ve çoğu zaman yazıyla veya sesle desteklenmesi gerekir. Video ise bu aktarım yöntemlerinden insan dikkatine yönelik en fazla etmeni içeren yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Video içeriğinde görüntü, ses, müzik, hikaye anlatımı, yazı, dinamik görsellik gibi pek çok unsur vardır ve profesyonel bir şekilde hazırlandığında bilgi aktarımı ya da tanıtım için en etkili ve verimli yöntem olarak kullanılabilir.

Rakamlarla Videoların Durumu

2017 için bazı istatistikler videoların hayatımızdaki yeri ve gelişimini anlamak için etkili rakamlar içeriyor. Yapılan ölçümlere göre:

  • Her gün Facebook üzerinden 500 milyon insan video seyrediyor.
  • Youtube’un bir milyarı aşkın kullanıcısı var ve bu adet toplam internet kullanıcılarının üçte birini oluşturuyor.
  • İnsanların %45’i haftada bir saatten fazla Facebook ya da Youtube videolarını izliyor.
  • 18-49 yaş arasındaki her 10 kişiden 8’i ortalama bir ay süreyle Youtube videolarını izliyor.
  • İnsanlar video içeren sayfalarda video olmayanlara göre ortalama 2.6 kat daha fazla zaman harcıyor.
  • Bir ürün hakkında video izlemeyi tercih edenler açıklama okumayı tercih edenlerin 4 katı.
  • Video kullanan pazarlamacılar, video kullanmayan pazarlamacılardan %49 daha hızlı gelir artırıyor.
  • 5 müşteriden 4’ü tanıtım videolarının faydalı olduğuna inanıyor.
  • Tanıtım videosu izleyen müşterilerin, izlemeyenlere göre satın alma olasılığı %81 daha yüksek.

Video tanıtım için neler yapmak gerekir?

Video her ne kadar etkili bir paylaşım ve bilgi aktarım aracı olsa da ilgi çekici bir video hazırlama pek kolay değildir. Görüntü kalitesi, akış, kurgu, hikaye anlatımı, yazı ve grafik kullanma gibi teknik özelliklerin de video içerisinde gerekli ölçüde eklenmesi gerekir. Video uzunluğu da yine dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Videonun ne çok kısa ne de çok uzun olması gerekir. Aktarılmak istenen mesajı veya bilgiyi anlatacak kadar uzun olmalı ancak izleyiciyi gereksiz detaylara boğacak veya sıkacak derecede de uzun olmamalıdır.

Günümüzde çeşitli programlar sayesinde videolar hazırlamak mümkündür ancak bu programları ve teknikleri çözmek zaman ve emek ister. Eğer profesyonel anlamda bir video hazırlatılmak isteniyorsa bu anlamda hizmet veren firmalara tanıtım filmi çekimi için başvurmak daha akıllıca olacaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.