Virüsler vücudumuza nasıl sızarlar?

Hastalıkların birçoğunun merkezinde insan bünyesine sızan ve burada çoğalmayı başaran virüsler vardır. Ateşiniz çıktığında, öksürmeye başladığınızda ya da cildinizde bir uçuk çıktığında sebep genellikle bir virüs çeşididir.
virus vucuda nasil girer
Virüsler bir hücreye girerek o hücreyi kendilerine hizmet ettirebilme özelliğine sahip canlılardır. Ayrıca hangi hücrenin kendilerine hizmet için daha uygun olduğunu ayaklarıyla yoklayarak anlarlar. Kontrol ettiği hücrenin hizmete uygun olduğuna kanaat getiren bir virüs kendi DNA’sını bu hücrenin içine boşaltır.

Hücre ile Virüsün İlişkisi

Hücre genellikle bu durumun farkına varmaz ve yeni DNA’nın yabancı bir madde olduğunu anlamaz. Çünkü bu durum 20 ciltlik bir ansiklopediye yarım satırlık bir bilgi eklendiğini fark etmekle aynı güçlükte bir iştir. Dolayısıyla hücre yabancı saymadığı bu maddeye karşı savaş açmaz. Hata tam aksine virüsün DNA’sını çekirdeğin içine taşır. Böylece kendi DNA’sıyla virüsün DNA’sı birbirine karışır.
Bu noktadan sonra hücre protein ürettiği düşüncesiyle virüsün DNA’sını çoğaltmaya başlar. Böylece çoğalan virüs insan bünyesi için büyük bir tehlike haline gelir. Vücudun tüm sistemi altüst olur. Bilim adamları henüz kendi DNA’sı dışında hiçbir yabancı maddeye geçiş imkânı vermeyen hücrelerin nasıl olup da virüsün bu oyununa kanarak onun DNA’sını kabul ettiğini tam olarak izah edememektedirler.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.