Vitamin ve mineral arasındaki fark nedir?

Hemen hemen tüm kitaplarda vitamin ve minerallerin adı birlikte geçer. Bu nedenle birçok kişi vitamin ve minerallerin aynı maddeler olduğunu düşünür.
vitamin ve mineral
Halbuki vitamin ve mineral birbirinden farklı, ancak birbirine muhtaç iki bileşendir. Vitaminler yaşamamız için gereken organik bileşenlerdir. Minareler ise doğada bulunan, kristal yapıya sahip inorganik bileşiklerdir. Minerallerin bilinen ortama 3000 kadar türü vardır. Gün geçtikçe bu listeye yenileri eklenmektedir.

Vitamin ve Minerallerin Görevleri

Mineralleri vücut kendi kendisine oluşturamaz, bu nedenle dışarıdan temini gerekir. Özellikle aşırı terleme sonucu vücudun dışarıya attığı suyun içinde bulunan sodyum, potasyum gibi minerallerin eksikliğinin mutlaka telafi edilmesi gerekir. Çünkü bu eksiklik halsizlik, yorgunluk, nabız düşüklüğü ya da dolaşım bozuklukları gibi sorunlara yol açabilir. Bu duruma yol açmamak için vücudun kaybettiği sıvının geri alınması gerekir. Ancak bu minerallerin yanı sıra vücut sağlığı için ortama 15 tür minerale ihtiyaç duyarız.
Mineral ve vitaminin birbirine karışması ise ortak çalışmalarından kaynaklanır. Vücudun en ihtiyaç duyulan yerlerine vitaminleri ulaştırma görevi minerallere verilmiştir. Aynı zamanda vitaminlerde mineraller için aynı görevi üstlenir. Hücrelerimizin korunmasında, diş, kemik veya cilt yapımızın sağlıklı olmasında, kan basıncı, kalp ritmi, kas fonksiyonları, vücudun sıvı dengesi gibi konumlarda minerallere büyük görev düşmektedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.