Vitamin ve Mineral Takviyesi

Tablet, likit, toz ya da kapsül olarak satışa sunulan besin takviyeleri vitamin ve mineral içerir. Bazı durumlarda çok daha geniş bir alanı kapsayan “takviye” tanımı sebze özütleri, şifalı bitkiler, amino asitler ve balık yağları için de kullanılır
Vitamin ve Mineral Takviyesi
Sağlıklı olarak doğduysanız ve dengeli besleniyor, bol miktarda su içiyor ve düzenli egzersiz yapıyorsanız yaşamınızı takviye besin almaksızın da mükemmel biçimde sürdürüyor olmalısınız. Bununla birlikte, endüstrileşmiş ülkelerde yaşayan insanların birçoğunun yaşam ve beslenme biçimleri, çoğunlukla pek de mükemmel bir tablo sergilememektedir. Yiyeceklerinin önemli bir bölümü işlenmiş seçenekler olduğundan besin değeri azalmış, yağ ve şeker oranı ise yükselmiş bir beslenme biçimine sahiptirler. Örneğin, un bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden biridir; beyaz un üretmek için gerçekleştirilen rafinerizasyon işlemleri sırasında hammaddede bulunan tam 25 besin maddesi yok olmakta; sonra una bu maddelerden ancak dördü; demir, niasin ve B1 ile B2 vitaminleri eklenmektedir.
Yasalar çerçevesinde önerilen günlük miktarlar, çoğunlukla minimum yaşamsal gerekliliği yansıtmakta, ancak güvenlik açısından bunlara belli bir miktar daha eklenmektedir. Ambalajların üzerindeki etiketlerde belirtilen miktarlar yaş, ağırlık, cinsiyet, sağlık durumu, gelir düzeyi ve stres gibi kişiye göre değişen etkenleri göz önüne almayan rakamlardır.
Diğer yanda, vitamin ve mineral takviyesinin yararları konusunda ileri sürülen görüşler giderek daha abartılı yaklaşımlar sergilemektedir. Vitamin ve mineral yetersizlikleri çok sık karşılaşılan durumlar değildir; dahası A ve D gibi bazı vitaminlerin fazla alımı zararlı sonuçlara yol açabilir. Ancak çok yetersiz beslenen ya da emilim güçlüğü gibi belli sağlık sorunları olan kişilerin takviye alma gereksinimi vardır.
Takviye vitamin ve mineraller çoğunlukla önerilen günlük doz miktarında ya da bu miktarın üzerinde bir dozda hazırlanmıştır. Bazı takviye ürünler ise henüz önerilen günlük doz değeri saptanmamış olmakla birlikte sağlık açısından önemli olduğu bilinen maddeleri içerirler. Benzer ürünleri satın alırken üzerinde Sağlık Bakanlığı onayımın bulunup bulunmadığını kontrol etmekte yarar vardır.

Takviye Kullanımına Yönelik Öneriler

• Fazla betakaroten cildinizin sararmasına yol açacaktır. Normale dönmesi için aldığınız miktarı azaltın.
• Yüksek miktarda C vitamini laksatif etkiye yol açan alırken yavaş yavaş arttırın. Midenizde asit sorunu varsa, C vitaminini öğünler arasında alkalin oluşturan “askorbat” formunda alın.
• Niasin başlangıçta kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilir. B7 vitamini (riboflavin) ise idrarınızı açık sarı renge dönüştürün bu normal bir sonuçtur.
• Antibiyotik kullanırken B kompleksi vitamin dozunuzu arttırın. Ayrıca, yoğurt yemenizde de yarar vardır (özellikle de daha önce pamukçuk sorunu yaşadıysanız, diğer bir seçenek olarak, “probiyotik’ takviye seçeneklerini kullanabilirsiniz.
• Doğum kontrol hapı kullanıyor ya da hormon takviye tedavisi görüyorsanız, B6, B12, folik asit ve çinko takviyeleri almanız gerekir.
• Antidepresan, antikonvülsan ya da kanı sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız almadan önce doktorunuza danışın.
• Multivitamin karışımları kullanıyorsanız aşın dozdan kaçınmaya özen gösterin. Her seferinde günlük alım miktarınızı hesaplamakta yarar vardır.

Ne zaman ve nasıl kullanılmalı?

Takviye vitamin ve mineralleri gün boyunca ayrı ayrı ve belli aralıklarla, yemeklerde ya da yemek sonrasında almaya özen gösterin; emilimleri yiyecek ve içeceklerle birlikte çok daha kolay gerçekleşecektir. Eğer hepsini birlikte almanız gerekiyorsa, en fazla yemek yediğiniz öğünde almanız daha doğru olacaktır.
Aldığınız takviye formu size uygun değilse başka bir seçeneği deneyin. Tabletlerin raf ömrü çok daha uzundur; ancak toz formunda olanlar en saf seçeneklerdir ve alerjisi olan kişiler için de en uygunudur.

1 Yorum

  1. semih şengül 04/09/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.