Vitamin ve Mineraller

Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı korumak için bilinen 30 vitamin ve minerale gereksiniminiz var… Çoğu kişi gerekli vitamin ve mineralleri besinlerden alabiliyor. Bu maddelerin normal beslenme yoluyla alınamadığı durumlar ise oldukça nadir…
Vitamin ve Mineraller
Dünya sağlık Örgütü ve diğer sağlık kuruluşlarının, önerilen günlük alım (RDA) ile ilgili olarak, üzerinde görüş birliğine varmış oldukları bir liste bulunmaktadır. RDA, RNI (besin alımı için referans) olarak da tanımlanmaktadır Beslenme uzmanları ise bu listede yer alan miktarların çoğu kişi için minimum gereksinimi yansıttığını dile getirmektedirler. Gerçek anlamda sağlıklı olabilmek için belli besinlere daha yüksek miktarlarda gereksinim duyabilirsiniz; ancak tam olarak ne kadar gerektiği tartışmaya açık bir konudur. Belli vitamin ve mineralleri ideal olarak hangi miktarda almanız gerektiği, fiziksel ve zihinsel sağlık durumunuzun yanı sıra yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır.
Bedeniniz vitaminler olmaksızın işlev göremez. Küçük miktarlarda gerekli olmalarına karşın enzim işlevlerinin tetiklenmesi açısından bedende yaşamsal bir görevi yerine getirirler. Enzim işlevleri de bedendeki diğer faaliyetleri harekete geçirmektedir.
B kompleksi vitaminlerle (bu vitaminler belli bir grup oluşturur) C vitamini suda eriyen vitaminlerdir. Bu vitaminlerden sadece B12 bedende depolanabilme özelliğine sahiptir. Antibiyotikler, alkol ve stres bu vitaminlerin emilimini azaltmaktadır.
A, D, E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir ve bedende depolanabilirler. En fazla sıvı ve katı yağ içeren yiyeceklerde bulunurlar. İyi emilebilmeleri için safra işlevinin yeterli düzeyde olması gerekir.
Mineraller bedeninizde sadece yüzde 3-4 oranında bir yere sahip olsalar da yaşamsal bir görev üstlenmiş durumdadırlar; beden onlarsız çalışamaz. Çoğu kişi, özellikle çinko, demir ve kalsiyum gibi yaşamsal öneme sahip mineralleri yeterli miktarda almamaktadır. Bol miktarda süt ürünleri, sebze ve yağlı tohumlar içeren bir beslenme biçimi bu mineralleri sağlamakta yeterlidir.
Bununla birlikte, mineraller bitkiler yoluyla, öncelikle topraktan geldikleri için, zayıf topraklar (özellikle gerektiği gibi işlenmediğinde) mineral yönünden yetersizdir. İşlenmiş yiyeceklerde de mineraller atılmış olabilir; bazen de bunun karşıtı olarak mineralle zenginleştirilmiş olabilirler. (Kahvaltılık tahıllarda olduğu gibi bazı durumlarda bu, yasaların öngördüğü bir katkıdır).

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.