Vücudumuzda neden morluk oluşur?

Küçüklüğümüzden beri pek çok kere düştüğümüz veya herhangi bir yere çarparak canımızı yaktığımız olmuştur. Genellikle bu tip hafif yaralanmalarda cildimizde ilk oluşan hasar morarmadır. Çarptığımız yer ilk başta sadece acır ancak daha sonra derimiz hafifçe renk değiştirmeye ve gittikçe koyulaşmaya başlar.
bacak ağrısı

Moranmanın Nedenleri

Bunun sebebi derimizin altındaki yumuşak dokularda bulunan kılcal damarlar ve küçük atardamarların çarpmanın etkisiyle çatlamasıdır. Çatlayan damarlardan alyuvarlar, yani küçük kan hücreleri dokuya sızarlar. Dışarıdan görülen morarma aslında derinizin dokusunda toplanan bu alyuvarlardır.

İyileşme Süreci

Zaman geçtikçe cildimizdeki morluk yerini başka renklere bırakmaya başlar. İlk başta doku altında biriken kan dışarıdan kırmızıyla mor arasında değişen bir şişlik oluşturur. Birkaç gün sonra bu morluk yer yer siyahlıklar içeren mavimsi bir renge bürünür. 5-10 gün sonra çarptığımız yerde yeşil ve sarı renkler görmeye başlarız. Son olarak da renkler kahverenginin tonlarına bürünerek yavaş yavaş kaybolur. Cildimiz eskisi gibi sağlıklı ve normal rengine döner. Bu durum iyileşme sürecinin aşamalarıdır. Vücudumuzun bu bölgesindeki alyuvarlar her adımda biraz daha yıkıma uğramaktadır. Biz de buna paralel olarak renklerdeki değişimi gözlemleyerek iyileşme sürecini takip edebiliriz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.