Yağmur bulutları neden gri olur?

Genellikle gökyüzündeki bulutların rengine bakarak o günün hava tahminini yapabilirsiniz. Tahmininiz her zaman tutmasa da havanın gidişatını aşağı yukarı anlayabilirsiniz.
yağmur bulutları
Çünkü eğer gökyüzünde bulutlar bembeyaz ve hava açıksa bu güzel bir hava olacağının işaretidir. Ancak gri bulutlar, fırtınanın ya da yağmurun yaklaştığını gösterir.

Bulutların Oluşumu

Bulutlar su damarlarından ya da küçük buz kristallerinden oluşur. Havada su damlalarının bu şekilde büyük bir kütle halinde durmaları, ısınan havanın yükselmesi ve soğuk havayla karşılaştığında su buharını yoğunlaştırmasıyla olur. Böylece bulutlar meydana gelir.
Bulutlardaki bu küçük su damlaları veya buz kristalleri havadaki ışığın bütün renklerini yansıtacak büyüklüktedir. Bu nedenle bulutlar beyaz görünürler. Ayrıca bulutun ince olması onu daha da beyaz gösterir. Çünkü bu incelik ışığın geçirgenliğini artırır.
Ancak hava koşulları değiştiğinde yoğunlaşmış olan bu hava kütleleri üst üste binerler. Yağmur bulutlarının gri olmasının altında yatan sebep budur. Çünkü üst üste binen bulutlar diğer bulutlara nazaran daha kalın ve daha ağır olurlar. Bir bulutun kalınlığı artıkça ışığı geçirme oranı da azalır. Özellikle bulutun en aşağıda kalan kısmı koyu görünür. Bu nedenle biz de bu kalın bulutların rengini gri olarak algılarız. Eğer dikkatli bir gözlemciyseniz bulutların düz olan aşağı kısımlarının kenarlarda kalan yerlerden daha koyu ve daha gri durduğunu fark edersiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.