Yaralarımız nasıl iyileşir?

Eğer düşüp dizlerimizi yaralarsak bir süre sonra yaranın zamanla kapanacağını bildiğimiz için bu durumu fazla önemsemeyiz.
yaralarımız nasıl iyileşir
Çünkü yaratıcı güç hücrelerinize kendi kendini tamir edebilme özelliği vermiştir. Peki, bu tamirat nasıl gerçekleşir? İnsanın küçük yaralarının birçoğunun hiç iz kalmadan iyileşmesi aslında karmaşık, hızlı ve hatasız işleyen bir programa benzetilebilir. Vücutta dokuların tamiri için görevlendirilmiş özel moleküller vardır. Ancak bu moleküllerin harekete geçebilmesi için hücre zarlarında bir hasar meydana gelmiş olması gerekir. Bununla birlikte hücrenin yaşayabilmesi zarının sağlıklı kalmasına bağlıdır. Nitekim eğer hücre zarında herhangi bir yırtık ya da uzun süreli bir aksama meydana gelirse bu durum hücrenin ölümüyle sonuçlanır. Ancak hücre zarlarındaki yırtılmalar için vücut acil bir tamir işlemi gerçekleştirerek hücreyi ölmeden kurtarmayı başarır.

Hücrenin Tamir Aşaması

Örneğin tek hücreli bir canlı olan amiplerin bölünmesiyle hücre zarlarında yırtılma meydana gelir, buna rağmen bölünen hücreler yaşamaya devam ederler, çünkü bu yırtıkların üzerinde hızlı bir tamirat işlemi gerçekleşir.
Bu tamir olayının nasıl gerçekleştiği yağ molekülleri içeren suni zararlar üzerinde yapılan çalışmayla araştırılmıştır. Bu inceleme sonucunda yaralanan zarda yağ moleküllerinin polarize olmayan kuyruklarının polar su moleküllerinden uzak durduğu ve bir darbe sonucunda ayrılan yağ moleküllerinin düşük bir enerji seviyesinde yine bir araya gelerek yarayı kapattıkları görülmüştür.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.