Yazar Olmak Hakkında

Yazar’lar dünyadaki en güzel his olan ‘yazmak’ hissini kendilerini hem hobi hem meslek haline getirmeyi başarabilmiş yüce insanlar…
yazar
Biraz düşünün, Eğer bir kitap sizi en hüzünlü anınızda güldürüp,en neşeli anınızda hüzünlendirebiliyorsa; Hayatınıza birazda olsa renk gelmiş demektir.Bu renk;sizi yeri, geldiğinde hayata bağlıyıp ,yeri geldiğinde sizi hayattan koparabiliyorsa ; Bu güzel hissi YAZAR ‘ lara borçlusunuz ,buna emin olabilirsiniz .
Yazarlar, gecelerini gündüzlerine katıp sadece siz mutlu olun diye okuduğunuz bu kitapları yazıyorlar.Bu yazdıkları kitapları sadece para kazanmak için yazmıyorlar buna emin olabilirsiniz.Çünkü
çoğu kitap, . Yazarı hayatını kaybedince değer kazanıyor,buna sizde şahit olmuş olmalısınız ; Şahet ben birkaç kez şahit oldum.
Şuan bu kitabi okurken ,çok saçma bulabilirsiniz ,ama belkide ben hayatımı kaybedince bu yazdığım kitap hayat kazanır dimi ; bu büyük bir ihtimal.Şuan sizlerle ilk kitabımı paylaşıyorum şuan ellerim titriyor , gerçekten mükemmel bir his .Başlığım yanında belirttiğim gibi ‘YAZAR OLMAK GURURLA YAZARIM DİYEBİLMEKTİR !!’.Bütün olay bu, eminim bütün sahte yazarlar bir köşede sıkışıp kalmış,yada bir odada ben ne hata ettim diye düşünüyolardır. Ben söyliyim işledikleri en büyük hata ‘GURURLA YAZARIM DİYEBİLMEKTİR’ mertebesine yükselememiş olmalarıdır. ..
Sahte yazar dediğim insanlar , yazarlık gibi kutsal bir mesleği sadece para için yapmaya çalışmışlardır.Ama hiçbirzaman başaramamışlardır.Ve hiçbir zaman başaramıyacaklardır.Yazarlık, sadece para için yapılacak bir meslek değildir. Çünkü bu işi para için yapan insanlar,gecesini gündüzüne katmaz , belki iyi bir kitap yazabilirler ama , yazdıkları kitaba mutluluk,hüzün vb. hisleri katamazlar.Bu yüzden yazdıkları kitap ne kadar iyi olursa olsun sadece bir süre zirvede kalabilir ama yüce okuyucu kitlesi bu duyguları okuduğu kitapta bulamazsa bu kitabı okumayı bırakır.Ama bu olay sahte yazarların hiçmi hiç umrunda değildir.Çünkü sahte yazarlar bu kutsal mesleği para için kullanmış,ve yeterince parayı ve şöhreti elde ettikten sonra çirkinleşmiş insanlardır. Ve gözlerini bürüyen para ve şöhret hissi okuyucu kitlesini kırar , ve bu yüzden okuyucu kitlesinin gözünde olan en ufak değerlerine kadar kaybederler.
Aslında en önemli olay bu ; okuyucu kitlesinin gözünde bir değerin olması bütün gerçek yazarların dikkat ettiği en önemli husus bu’dur.Aslında bütün bu çabalar sadece okuyucu kitlesini etkilemek içindir ,ama bi husus daha var ‘Kendini mutlu etmek ‘ bazı yazarlar yazdıkları kitapları bastırmaz okuyucu kitlesi ile paylaşmaz. Önceden bende bu plotonik yazarlardan biriydim .Ama en sonunda plotonik yazar olmayı bırakıp okuyucu kitlesi ile yani sizlerle yazdığım kitapları paylaşmayı seçtim.Benim yazdığım kitapları okuyucu kitlesi ile paylaşmamamın sebebi ‘Beğenilmeme Korkusu’ yani ya beğenilmezsem , ya dalga geçerlerse vb. Tabiri caiz ise ‘Manyaklıklar’ beğenilirsen mutlu olursun , eğer beğenilmezsen de biraz yada çok üzülürsün bu dünyanın sonu değil sonuçta,bu okuyucu kitlesi aslında çok dengesiz bir kitabı yayınlarsın senin ailen yakınlarından başka kimse o kitabı alıp okumaz .Ama aynı kitabı 2 sene sonra küçük bir değişiklikle yayınlarsın yok satar .Bu işler değişir,yani asla üzülmeye değmez ,tabi üzülürsün harcadığın emekler ,yok saydığın uykular vb. olaylar seni üzülmeye zorlar . Ama vazgeçmek asla çözüm değildir. En büyük çözüm yeniden denemektir.
Yeniden Denemek; çoğu şeyin ilacı,en büyük dertlerin dermanıdır.Yazarlıkta en temel hususlardan biri ‘Yeniden Denemektir’.Çünkü Hiçbir yazar ,yazdığı ilk kitabı hiçbir düzenleme yapmadan yayımevine veremez. Benim çok beğendiğim bir söz vardır. ‘Yeniden Denemek Hayata Sil Baştan Başlamaktır’ bu söz yazarlıkla tamamen bütünleşmiş bir söz’dür.Çünkü yazarlık,hayata sil baştan başlamaktır,eğer yazar olmayı seçerseniz,hayatınızı tamamen değiştirmeniz gerekir.En önce sosyal hayatınız sıfıra iner.Ama bu durumu sorun olarak görmessiniz.Çünkü kitap yazmak en güzel sosyal ortamda bulunmaktan daha güzel ve haz vericidir.Çünkü yazarlar,kitap yazarken rahatlar ve değişik dünyalarda bulunur,resmen kendi dünyalarını kafasında oluştururlar.Yazar kendi dünyasında en iyi yazar değildir.Çünkü en iyi olanların zirveden elbet düşeceklerini bilirler .Yazarlar kendi dünyalarında,kendilerini herzaman zirvenin en arkasına koyarlar.Çünkü çalışarak, gecelerini gündülerine katarak, zirveye yükselmek ,yazarların en büyük hayalidir. Mesala şu satırları yazarken saatin 01.18 olduğunu belirtmek isterim.Yani biz yazarlar gecelerimizi gündüzlerimize katıyoruz derken boş konuşmuyoruz.Kendimden ‘Yazar’ diye bahsediyorum beni kibirli biri olarak görmeyin ,kendimden yazar diye bahsetmemin sebebi ; kendimi yazar olarak görmemdir.Aslında kendinizi yazar olarak görüyorsunuz olay bitmiştir yani siz olayı kafanızda bitirmişşinizdir.Başarmamanız için hiçbir sebep yok ,ve o zaman hemen kalemlerinze sarılın ve hemen bir kitap yazmaya başlayın ,mesala ben ilk kitabımı ‘STAR WARS KLON SAVAŞLARI’ndan alıntı olarak yazmıştım.2.kitabımı ise ‘DENİZLER ALTINDA 20.000 FERSAH ”ndan çalmıştım.Ama 3.kitabımı tamamen kendi sanatım olarak yazıyorum ve siz okuyucu kitlesi ile paylaşıyorum .
Yani burdan çıkarılacak en büyük anlam ;birileri sizi alıntı yaptığınız eserler yüzünden hırsız damgası vurduğunda asla asla ama vazgeçmemek,eğer vazgeçerseniz ‘Yazar’ unvanını kaybetmeyi göze almışşınızdır,demektir.Yazar unvanı gerçekten herkesin alabileceği bir unvan değildir.Bazıları sadece basit bir kitap yazarak ‘Yazar’unvanını kazanabileceklerini sanıyorlar çok ama çok yanılıyorlar.Yazar olmak sadece kitap yazmakla biten bir sorumluluk değildir.Yazar olmak hayatın inceliklerini sonuna kadar yaşamaktır.Ayrıca Yazar olmak basit bir sevgiyi sayfalara sığdırmaktır.Yada hiç olmamış bir hayatı ,gerçekmiş gibi kafanda yaşamaktır.Yani ‘Yazar Olmak’ herşeyi yaşamaktır,hayatı sonuna kadar yaşamaktır.
Hayatı sonuna kadar yaşamak; ‘YAZAR OLMAK’ile tamamen örtüşmüştür.Yazar!lar hayatı sonuna kadar yaşamak için bu kadar kitapları yazıyorlar .Çünkü okuyucu kitlesi herzaman hayatı sonuna kadar yaşamak,istiyor.Yazarlar bu konuda çaresiz kalıyorlar maalesef.Ama yazarlar bu durumdan çok hoşnut.Çünkü yazarlar okuyucu kitlesinin istediği herşeyi gerçekleştirmeye hazırlar,eğer hazır olmasalardı,Yazar olmayı seçmezlerdi.Aslında yazarların asıl işi okuyucu kitlesini memnun etmektir.Ve bu işi tamamen mükemmel bir şekilde gerçekleştirmek için gecelerini gündüzlerine katıyorlar.
Benim hiç yazar arkadaşım yok.Maalesef bu güzel hissi paylaşmak için insanın gözü bir meslektaş arıyor.Aslında bu güzel hissi,en önce okuyucu kitlesi ile paylaşıyor,yazarlar,ama bir meslektaş ile paylaşmak ayrı bir tad veriyor insana.Yazarlar,bazen yeterli düşünemezler.Mesala yazdıkları bir kitapta ne kadar doğru sözcük kullandığında emin olamazlar.Buna benzer olaylarda yazarların en yakın yardımcısı,ya bir meslektaş,ya da kitabını yazarken keyifle yudumladığı kahve.Yazarlar bazen o kadar yanlız kalırlarki kendilerine tek arkadaş kalemleri olur.Ben yazarlara yanlız asosyal insanlar demiyorum kesinlikle böyle düşünmeyin.Ama bir yazar ne kadar arkadaşı olsun,yada ne kadar sosyal olsun,bu sonucu değiştirmez.Yazar yeri geldiğinde yanlız kalabiliyorsa ,hayattan kopabiliyorsa,yazar o zaman yazar.
Yazar,okuyucu kitlesi için basit olan bir kitabı yazmak için,kafa patlatıyorsa işte o insan yazardır.Aslında yazarlar en çok düşünen insanlar,çünkü kitabında en ufak bir hatayı istemezler,bu yüzden deli gibi düşünürler.Aslında düşünmeleri onları tam bir deha kılar.Birde yazarların kitap yazmaları için yani içlerindeki cevheri ortaya çıkarabilmeleri için bir destek gerekir,bu destek yazarların umut ışığı olur.Çünkü hep birisinin onları umutlandırmasını beklerler.Yazarları biri umutlandırır.Ama son sözü okuyucu kitlesi söyler.Yani bazen; yıllarca zirvede kalabilecek bir kitabı küçük bir dedikodu bitirip,sahte bir yazarın ,kitabını yüceltebiliyorlar.En başlarda söylediğim gibi okuyucu kitlesi çok ”DENGESİZ’biz onlar için böyle düşünüyoruz,yani ben düşünüyorum.Ama bazı okuyucular,yazarları ”MANYAK’ diye nitelendiriyorlar.Neden basit bir kiabı yazmak için uğraşıyorlar?.Asıl soru bu ama benimde onlara birkaç sorum var.Peki yazarlar basit bir kitabı yazmak için o kadar uğraşmasalardı.Siz o kitabı okuyup aydınlanabilirmiydiniz ?.Yada basit bir kitap için o kadar uğraşmasalardı.Siz o kitabı okuyormuş gibi yapıp,kızları yada erkekleri etkileyebilirmiydiniz ?.Bakın okuyucular bize bir soru sordular.Ben ise 2 soru ile karşılık verdim .Bu işler böyledir.Okuyucu kitlesine ‘çok yumuşak davranırsanız adınız ”KORKAK” olur.Çok sert davranırsanız ”KENDİNİ BEĞENMİŞ” olur.Aslında Yazar Olmak bu ikisinin ortasını bulmaktır.
Yazarlar dünyayı sadece bir kitap ile etkilemeyi başarmış insanlardır.Yazarlar bana göre en büyük sanatçılardır.Çünkü yazmak göründüğü kadar kolay bişey değildir.Yazmak; kalbineki sevgiyi,aklındaki düşünceyi,basit bir kalem ile kağıtlara dökmektir.Aslında kalem basit gibi görünür ,bu bütün insanlara göre aynıdır,ama yazarlar hariç.Yazarlar için kalem en yakın dost,sırdaş’tır.Kalem;yazar için hayattır,aşk’tır.Eskiden kalem olmadan yazar bir hiçti.Önceden bir kalem ,bir defter kitap yazmaya yeterli idi.Şimdide öyle ama parası olan için kitap yazmak dahada kolaylaştı.Mesala bilgisayarlar vb.icatlar kitap yazmayı ve hayatı kolaylaştırdı.Ama yazarlık ruhunu yok etti .
Yazar ruhu; çabalamaktır,kitap yazarken elinin yorulması demektir.Ayrıca mutluluk hüzün aşk vb.duyguları elini yorarak yazmaktır.İşte bu ‘aşk’tır.Aşk dediğin şey,başkaları için sevgilidir.Ama yazarlar için Kalem,Kitap,Kahve ‘dir.Ama ikisinine tek bir ortak noktası var ”Sevgi” iki taraf içinde Aşk’ın tek ortak yanı sevgidir.İki tarafta birşeyleri sevmiş onlara kalpten bağlanmıştır.Zaten aşk;kalpten bağlanıp sevmekti.Yazar ; Kalem,Kitap,Kahve’ye kalpten bağlanıp sevmiştir.Aslında Yazar olmak; sonsuza kadar sevmektir.
Mesala bir çocuk tv izlerken hayalleri olmadan bakar.Ama kitap okuyan çocuk öylemi kitaptaki bütün kahramanları kafasında yaşar.Ve bir an yazar olmayı düşünür,hangimiz küçükken okuduğumuz kitaptan etkilenip de kitap yazmaya heves etmedik ki ? sizi bilmem ama ben her kitabı bitirdiğimde kendim bir kitap yazmak istedim.Çoğu denememde başarısız oldum ama hayata sil baştan başladım herseferinde yani yeniden denedim.Bir söz vardı hani ”Yeniden Denemek Hayata Sil Baştan Başlamaktır” diye işte bu söz beni zafere ulaştırdı.Gerçekten zafer mi ? bilemem ,buna yüce okuyucu kitlesi karar vericek,sonuçta ben tekrar deniyerek elimden geleni yaptım
Düşünsenize , yazarların kitap yazmayı bıraktığını hayat ne sıkıcı olurdu dimi ,sadece yazarlar değil bütün meslekler kutsaldır.Ama herkes kendi mesleğini kutsal bulur.Bende bu yüzden yazarlığı kutsal meslek olarak saydım.Çünkü yazarlık muhteşem bir iş ,aynı zamanda hobi biraz düşünün ; kaç meslek var yazarlık gibi hem hobi hem de meslek gerçekten çok az .İşte bu yüzden yazarlık gibi tamamen kendinin sanata adamış mesleklerin kıymetini bilmek lazım ,yazarların kıymetini sadece okuyucu kitlesi biliyor ama daha fazlası lazım yazarlık gibi kutsal bir mesleğin devamlılığını sürdürebilmesi için .
Mesala bir çöpçü,bir doktarın kiymetini biliyor,onlar olmazsa yaşayamayız diyor;ama bir çöpçü,bir yazarın kıymetini bilmiyor,onlar olmazsa aydınlanamayız demiyor,çünkü kimse kimseye yazarların kıymetini öğretmemiş,işte asıl sorun bu yazarların kıyneti bilinmiyor,yazarlık mesleği belkide sonsuza kadar devamlılığıını sürdürebilecek bir meslek ama bu Türkiyede olmadıktan sonra ne anlamı var,mesala İngiltere,Fransa ,Rusya yazarların kiymetini bilse ne bilmese ne bizim için hiçbir yararı yada zararı yok önemli olan ;bizim ülkemizde yazarların kıymetinin bilinmesi onlara saygı duyulması,artık şunu anlamanız gerek yazarlık;beceriksizlerin mesleği değildir.
Yazar olmak ; en hüzünlü anında sevgiyle kalemine sarılmaktır.Öyle bir sarılmaktır ki bir asker gibi vatanını savunurcasına silaha değilde kaleme sarılmaktır.En önemli taktik düşünceyi etkilemektir.Mücadele sadece kan akıtarak olmuyor,yazar olmak ;mücadelenin düşünce ve yazmakla olabildiğini anlamaktır.Yani yazar olmak,barışçıl olmaktır,kan dökmeden zafer kazanmak demektir.Düşmanları katlederek değilde düşüncelerini etkileyerek zafer kazanmaktır.Aslında yazar olmak ;her insanın yaşama hakkına saygı göstermektir.
Hayal kurmak; yazarlar için çok önemli bir histir. ”Bana hayal kurmayan bir insan gösterin size amaçsız bir insan göstereyim’.Hayal kurmak; amaçtır. Bir amaca koşmaktır. Bizi bu amaca ulaştıran şey kalemdir.Yazar olmak ; kaleme dost olmaktır.Kaleme aşık olmaktır.Belki asosyal olabiliriz ama bence bu kalemi zevkle eline almak en güzel mekanlarda bulunmaktan daha güzeldir yazar için.Yazar için ; en güzel sevgili kalemdir. Herkes yazar olamaz diyorlar yanlış ; herkes yazar olabilir sadece içlerindeki yazarlık hissini ortaya çıkarmaları gerek, bunun için ; bol bol kitap okusunlar çünkü insan kitap okuduğunda ben neden yazamam diyor kendi kendine ve hemen kaleme sarılıyor.
Yazar: Hasan EREN

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.