Yemek yedikten sonra neden uykumuz gelir?

Günlerden Pazar ve siz son derece güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra güne başladınız… Gazetelerde sevdiğiniz bölümleri okudunuz, arkadaşlarınızla telefonda konuştunuz, biraz çalıştınız ve öğle saatlerinde ailece yemeğe oturdunuz… Yemeği bitirdikten bir süre sonra kendinizde hafif bir yorgunluk hissetmeye başlayabilirsiniz. Yataktan kalkalı bir kaç saat olmasına ve son derece enerjik olmanıza rağmen uykunuz gelebilir. Gözkapaklarınız ağırlaşması ya da gücünüzün azalması kendinize kızmanıza neden olmasın. Çünkü bunun bilimsel sebebi var.
yemek ve uyku

Uykunun Nedenleri Hakkında Farklı Görüşler

Bu konuda birkaç farklı görüş olmasına rağmen en temel olanların başında şu geliyor: Yemek yedikten sonra yediklerinizi sindirmeniz için vücudunuzdaki kanın büyük bir bölümü sindirim sisteminize yardım etmek için faaliyete geçiyor. Eğer gereğinden fazla yemişseniz, bu besinleri sindirmek için kanınızın büyük bir bölümü sindirim borunuzda yoğunlaşıyor ve diğer dokularınıza her zamankinden daha az kan gidiyor. Dolayısıyla beyne giden kan da azalıyor. Bilim adamları bu duruma “geçici iskemi”  adı veriyorlar. Yemek yedikten sonra bedeninizde hissettiğiniz geçici yorgunluğun ana sebebi bu şekilde açıklanıyor.
Başka bir açıklamaya göre ise yediğiniz besinlerin içindeki bazı maddeler merkezi sinir sisteminizdeki belirli bölgelerin üzerinde etkili olabiliyor ve bu etki uyku hissi olarak kendisini gösteriyor. Özellikle protein içeriği yoğun olan besinler beyinde serotonin hormonuna dönüştürülüyor bu da mutluluk, sakinleşme ve gevşeme hissi oluşturuyor.

Uyku İhtiyacı ve Yemek Miktarı

Şunu da hemencecik söyleyeyim: Uyku ihtiyacı yemek miktarıyla orantılı. Çok yerseniz uykunuzda çok gelir. Hep dinamik kalmak istiyorsanız sofradan henüz iştahınız varken kalkın! Midenizi üçe bölün. Üçte bir yemek, üçte bir su, üçte bir hava!

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.