Yurtdışı Telefon Kaydı İçin Yapılması Gerekenler

Ülkemizde elektronik ürünler ve cep telefonları üzerinde bulunan vergilerden ötürü bazı cihazlar için yurtdışından satın alınma durumunda maddi avantaj elde edilebilinmektedir. Turistik ve iş gezisi olarak yurtdışına çıkılması durumunda veya bir tanıdığın benzer sebeplerle yurtdışından gelmesi durumunda özellikle cep telefonu getirtme gibi uygulamalar olabilmektedir.
yurtdışı telefon
Ülkemizdeki kanunlar gereği tekil olarak bu şekilde yurtdışından satın alınan ürünlerin ülke içinde kullanılması için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Yurtdışından Getirilen telefonların Kaydı İçin Gerekenler

Yurtdışından getirilen telefonların resmi kaydının yapılması ve sorunsuz kullanıma açılması için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • İçinde SIM kartı bulunan ve yurt dışından toplu ithalat harici bir yöntemle getirtilen tüm cihazların IMEI kaydı yaptırması gerekmektedir.
  • IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 60 gün içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekmektedir. Bu yüzden pasaportun üzerinde giriş mührü bulunmasına ve söz konusu mührün okunaklı olmasına dikkat edilmelidir. Vatandaş E- Devlet şifresiyle, e- devlet üzerinden T.C kimlik no ile 2 yılda tek cihaz kontrolü hizmeti için BTK hizmetlerinden IMEI KAYIT HAKKI sorgulaması yapabilir.
  • Kayıt işlemleri için 2014 yılında 119,5 TL harç bedeli yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekmektedir. Ödenmesi gereken harç bedeli Vergi Dairelerine ve Vergi almaya yetkili Bankaların şubelerine ödenebilmektedir.
  • Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarasının ve Pasaport sahibi kişinin adı ve soyadı yer alması gerekmektedir.
  • Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve dekontu ile birlikte (bizzat başvurulması gerekli, çünkü kayıt belgelerinin Kuruma geldiği ve kontrol edildiği aşamada pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılmaktadır) mobil işletmecilerin abone kayıt merkezlerine veya e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda pasaport sahibinin abone kayıt merkezlerinden yapılan başvuru sırasında imzaladığı bir dilekçeye pasaportun kimlik, resim (eski pasaportlar için) ve yurda giriş sayfalarının bulunduğu sayfaların birer nüshası ile dekont aslının eklenmesi gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda ise pasaport sahibi olan kişi, şahsına ait bilgileri sisteme girerek kaydını yaptırabilmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi belge talep edilmemektedir. Kişinin beyanı esas alınmakta ve elektronik ortamda kontroller yapılmaktadır.
  • Cihaz kayıt başvurusunun akabinde, (http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php) adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu öğrenilebilmektedir. “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade yer almaktadır. Abone kayıt merkezine verilen evrakların Kuruma ulaşması ile bilgi ve belgelerin kontrol edilerek onay verilmesinin akabinde sorgulama ekranında “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi yer alacaktır. Imei sorgulama konusunda detaylı bilgi için Cep Telefonu IMEI Öğrenme ve IMEI Sorgulama yazısını okuyabilirsiniz.

Kayıt İşlemleri İçin Gidilebilecek Operatör Bayileri

Telefon kayıt işlemleri için e-Devlet hizmeti kullanılabilinmekle birlikte gerekli evrakları götürerek AVEA, TURKCELL ve VODAFONE operatör bayilerinden de resmi işlemleri yürütebilirsiniz. Ancak, bu işlemler için operatör bayileri ücret talep edebilmektedirler.

Harç Ödemesi Yapılabilecek Bankalar

Kayıt işlemlerine başlanması için gerekli olan harç tutarını yatırabileceğiniz bankaların listesi aşağıdaki gibidir.
Aktif Yatırım Bankası A.Ş.
Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
Alternatif Bank A.Ş.
Anadolu Bankası A.Ş.
Asya Katılım Bankası A.Ş.
Denizbank A.Ş.
Finansbank A.Ş.
HSBC Bank A.Ş. 
İNG Bank A.Ş.
Şekerbank T.A.Ş.
T.Garanti Bankası A.Ş.
T.Halk Bankası
T.İş Bankası A.Ş.
TC Ziraat Bankası
Tekstil bank A.Ş.
Turkishbank
Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
Vakıflar Bankası TAO

1 Yorum

  1. Barış Özbirinci 10/01/2015 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.